Серед численних хвороб, які можуть вразити наше серце, однією з найбільш частих та поширеніших є ішемічна хвороба серця. Саме вона є головною причиною смертності в Україні, стійкої втрати працездатності та значного зниження якості життя людей.

У Чернівцях вже давно почали активно та ефективно боротися з цією проблемою. Ще в 2012 році, завдяки співпраці шведських фахівців та лікарів шведсько-українського медичного центру «Angelholm» було встановлено перший в Чернівецькій області ангіограф та відкрито відділення інтервенційної кардіології, яке спеціалізується на діагностиці та лікуванні серцево-судинних захворювань.

Саме тут Вячеслав Камянченко, лікар-анестезіолог, інтервенційний кардіолог провів першу на Буковині коронарографію та стентування коронарних артерій. З цього часу в клініці успішно проводять лікування кардіологічних хворих, хворих на ІХС та рятують життя пацієнтам з інфарктом міокарду. Сьогодні пріоритетом роботи цього відділення якраз і є діагностика та ефективне інтервенційне лікування саме ішемічної хвороби серця. Про це та інше ми спілкувалися з лікарем-кардіохірургом клініки «Angelholm» Дмитром Олександровичем Мельничуком.

- Дмитре Олександровичу, розкажіть про симптоми та прояви ІХС?

- Одні з найнебезпечніших та найтяжчих проявів ІХС є стенокардія, аритмія та серцева недостатність. Стенокардія - біль, пекучого, стискаючого характеру, найчастіше за грудиною, що може віддавати в ліву руку, шию, нижню щелепу, верхню частину живота, виникає при навантаженні і зменшується в стані спокою. Аритмії відчуваються як перебої в роботі серця, серцебиття, відчуття завмирання серця. А найбільш типовий прояв серцевої недостатності є задуха. Причиною виникнення цих симптомів в більшості випадків є звуження (атеросклеротичні стенози) в судинах серця. При фізичному чи психоемоційному навантаженні виникає невідповідність між доставкою і споживання кисню серцем. Розвивається вкрай небезпечний стан для міокарду – ішемія, яка з часом, при неадектватному та несвоєчасному лікуванні може перейти у життєзагрожуючу хворобу – інфаркт міокарда.

- Що ж робити при наявності цих симптомів?

- Для підтвердження діагнозу і визначення подальшої оптимальної тактики лікування, в більшості випадків, після неінвазивних методів діагностики (ЕКГ, УЗД серця, добовий моніторинг ЕКГ за Холтером, тести з дозованим фізичним навантаженням), необхідне виконання коронароангіографії - «золотого стандарту» в діагностиці ішемічної хвороби серця.

- Як проводиться це обстеження? Чи робиться наркоз під час коронарографії?

- На стегні або передпліччі робиться невеликий прокол судини, через який спеціальні катетери проводяться прямо до судин серця. Потім через катетери в просвіт судини вводиться рентген контрастна речовина. Спеціальний сучасний рентгенівський апарат – ангіограф – фіксує проходження контрасту через судини серця. В підсумку інтервенційний кардіолог отримує достовірну інформацію про прохідність артерій серця, оцінює ступінь їх звуження, що дозволяє найбільш точно та якісно визначитись з подальшою тактикою лікування: медикаментозна терапія, черезшкірне коронарне втручання (стентування) або шунтування судин серця. Наркоз не потрібен. Пацієнт не відчуває, як рухається катетер по судинах, тому що всередині артерій немає чутливих нервових закінчень, то ж, больових відчуттів немає.

- В якому віці проводять коронарографію?

- Коронарографію виконують в будь-якому віці, у тих випадках, коли в її проведенні є необхідність. Коронарографія в перші години інфаркту міокарда дає можливість виявити місце закупорки судин, яка викликала інфаркт, та швидко нейтралізувати загрозу шляхом провдення стентування , тобто встановлення стенту.

- Розкажіть про стентування коронарних судин.

- При наявності показів у відділенні інтервенційної кардіології виконується стентування судин серця – ефективний та малотравматичний медот лікування ІХС. Він полягає в постановці стента - внутрішньосудинного каркасу, який, як уже зазначалось, відновлює просвіт коронарної артерії, чим і усувається основна причина ішемії (так зване, кисневе голодування м’яза серця), а разом з цим зникають стенокардія, зменшуються прояви серцевої недостатності. А головне, значно знижуються ризики розвитку інфаркту міокарду. Стентування може виконуватися, як одразу після проведення коронарографії, так і у відтермінованому, плановому порядку. Результатом стентування є покращення стану пацієнта вже на операційному столі.

- Які обмеження після проведеного стентування?

- Звісно, проведення стентування не відміняє необхідність медикаментозного лікування, незважаючи навіть на зникнення скарг у пацієнта. Необхідно певний час дотримуватися призначень кардіолога щодо антиагрегантної терапії (направленої на запобігання закупорки стента) та гіполіпідемічної терапії (направленої на профілактику розвитку нових стенозів). Також після проведення втручання необхідно обмежити надмірні фізичні навантаження на шість місяців. Окрім зазначених, більше обмежень у наших пацієнтів немає.

- Дякуємо Вам за цікаву інформацію!

Важлива інформація:

За даними МОЗ України ішемічна хвороба серця – основна причина смертності українців.

Коронарографія – «золотий стандарт» лікування ІХС, самий надійний та результативний метод обстеження коронарних судин, який дозволяє визначити ступінь звуження судин серця та запропонувати оптимальний метод лікування.

Стентування – сучасний метод лікування непрохідних судин серця, а саме відновлення кровопостачання судин серця за допомогою встановлення у вражену ділянку артерії високотехнологічної конструкції – коронарного стента.

Коронарографія і стентування – малоінвазивні оперативні втручання (без розрізів та наркозу).

Обов’язково потрібно пройти коронарографію, якщо:

  • серцеві ліки почали вживати частіше, ніж зазвичай
  • через серцевий біль ви не можете виконувати звичну для вас роботу
  • біль у ділянці серця почала турбувати навіть у стані спокою
  • якщо ви перенесли інфаркт.

Якщо є необхідність в проведенні коронарографії або стентування, висококваліфіковані фахівці шведсько-українського медичного центру «Angelholm» завжди готові прийти на допомогу. Для, хворих на ішемічну хворобу серця консультації кардіологів центру БЕЗКОШТОВНІ!